Jak wybrać biuro księgowe? cz.2

Wybór księgowego na stałe to ważny aspekt w prowadzeniu firmy. Warto się nad tym zastanowić, gdyż powierzamy rachunki naszej firmy obcym osobom.

O cechach odpowiedniego biura księgowego przeczytać można również w pierwszej części artykułu http://companyaccounts.pl/jak-wybrac-biuro-ksiegowe/

Metody pracy

Czy firma, której ofertę przeglądasz korzysta z nowych technologii, czy raczej ze starych i utartych sposobów postępowania? Czy oferuje możliwość prowadzenia księgowości elektronicznej? Z jakiego sprzętu i programów korzysta? Pamiętaj, że taki sprzęt musi Ci zapewnić specjalistyczną ochronę i niezakłócony dostęp do danych. Najlepszy wynik finansowy zapewni Ci firma, która nie obawia się wprowadzenia nowoczesnych rozwiązań (np. automatycznych przypomnień o zapłacie należności).

Godziny pracy

Czy wiesz, że na rynku funkcjonują biura, z których usług możesz korzystać przez całą dobę? Jeżeli Twoje godziny pracy są w praktyce takie same jak godziny otwarcia biura księgowego – może to przysporzyć wielu problemów. Każdorazowo, by załatwić jakąś sprawę rachunkową, będziesz musiał „urywać się” z pracy. To rozwiązanie szczególnie niekorzystne dla nowych firm, bowiem jest to etap, w którym obiektywnie rzecz ujmując – należy włożyć wiele pracy.

Zakres usług oferowanych przez biuro księgowe

Najważniejszym zadaniem, które polecisz wybranemu przez Ciebie księgowemu jest reprezentowanie Twojej działalności przed organami ZUS oraz innych jednostek. W przypadku kontroli podatkowej to Twój księgowy będzie odpowiadał za udostępnienie dokumentów i innych poświadczeń. Warto przyjrzeć się także temu, czy oferta obejmuje księgowość on-line; nie zawsze możliwa będzie podróż i osobista wizyta w biurze księgowym. To także spora oszczędność czasu i pieniędzy, a także pewien psychiczny komfort – możliwość sprawdzenia własnych finansów w każdej chwili i z każdego miejsca. Skoro już mówimy o miejscu – nie decyduj się na biuro oddalone o wiele kilometrów od siedziby Twojej firmy. Pamiętaj, że pewnych spraw nie sposób załatwić przez internet. Optymalnym rozwiązaniem byłoby takie usytuowanie biura rachunkowego, które mógłbyś odwiedzać w drodze do pracy.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *