Jak wybrać biuro księgowe? cz.1

Zdecydowałeś, że prowadzenie księgowości firmy powierzysz innej osobie. Masz jednak wątpliwości, czy to dobry wybór. Jakie cechy posiada odpowiednie biuro księgowe? Czym należy się kierować przy wyborze księgowego na stałe?

Po pierwsze uprawnienie

Najważniejszą rzeczą przy wyborze księgowego jest upewnienie się, czy dana osoba posiada certyfikat księgowy Ministra Finansów. Na stronie internetowej polskiego rządu znajduje się wykaz osób posiadających powyższy dokument. Zgodnie z prawem usługę prowadzenia ksiąg rachunkowych może oferować osoba posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych oraz jeżeli nie została ukarana prawomocnym wyrokiem za przestępstwo przeciwko wiarygodności dokumentów, mieniu, obrotowi gospodarczemu oraz za przestępstwo skarbowe. Drugim warunkiem, wynikającym wprost z ustawy o rachunkowości, jest posiadanie przez osobę ważnego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej.

Po drugie: skorzystaj z porady przed założeniem działalności

Zanim zdecydujesz się na wybór księgowego na stałe, możesz skorzystać z jednorazowej porady. Jest to nawet wskazane przed zarejestrowaniem działalności. Osoba z doświadczeniem udzieli porady dotyczącej formy działalności i wyboru sposobu opodatkowania. Dobry księgowy pomoże z dokumentacją oraz poprowadzi przez pierwsze etapy prowadzenie przedsiębiorstwa. Taka konsultacja jest dla wielu młodych osób konieczna ze względu na nieznajomość przepisów prawa, a tym samym – nieznajomość własnych obowiązków wynikających z charakteru biznesu.

Cena usługi

Osobie, która niedawno zaczęła swoją przygodę z prowadzeniem firmy, zależy przede wszystkim na zminimalizowaniu kosztów. Niestety, są rzeczy, na których oszczędzać nie warto. Korzystanie z porad osób nieposiadających odpowiednich kwalifikacji i wiedzy, może skończyć się przykrymi konsekwencjami. Co prawda, biura prześcigają się w oferowaniu coraz to niższych stawek, lecz pamiętajmy – taniej, nie znaczy-lepiej. Pod żadnym pozorem nie należy decydować się na korzystanie z usług firm działających nielegalnie. Należy tutaj zachować zdrowy rozsądek; pomocna może okazać się opinia znajomych przedsiębiorców.

Podejście do klienta

Warto zwrócić uwagę na takie szczegóły jak indywidualne podejście do klienta. Czy firma, do której się udałeś dba o poziom oferowanej usługi? Jakie są relacje klient-firma? Czy księgowy, z którego usług korzystałeś, dbał o budowanie Twojego zaufania oraz czy zwracał uwagę na Twoje indywidualne potrzeby? Zanim zdecydujesz się na dłuższą współpracę, warto odpowiedzieć sobie na te pytania. Duże biura mają tendencję do przyjmowania wielu zleceń, przy których Twoja firma może po prostu zostać niezauważona i niezapamiętana.

Inni klienci

Zwróć uwagę na to, jakich klientów obsługuje dane biuro rachunkowe. Jesteś małą firmą? Szukaj księgowego, który zajmuje się księgowością firm podobnych do Twojej. Inne metody stosuje się dla dużych przedsiębiorstw, inne dla tych wielkości mikro. Wśród tzw. wielkich ryb Twoja firma może nie zostać zauważona.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *