Rachunek bankowy dla firmy

Na przedsiębiorcy nie ciąży obowiązek posiadania konta bankowego, chyba, że w ramach jego działalności przeprowadza transakcje, których wartość przekracza 15 000 euro. O powyższym wyjątku stanowi Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej – jeden z ważniejszych aktów prawa gospodarczego, którego znajomość jest obowiązkowa dla osób rozpoczynających swoją przygodę z biznesem.

Konto firmowe

Rozdzielenie finansów na tzw. budżet domowy (inaczej mówiąc środki prywatne) i na kapitał firmy w znacznym stopniu ułatwi zarządzanie działalnością i zapewni przejrzystość w księgowości.

Z wnioskiem o założenie rachunku firmowego możemy wystąpić dopiero po zarejestrowaniu swojego biznesu (nie możemy utworzyć konta dla nieistniejącego jeszcze podmiotu prawa). Przedsiębiorca posiadający już odrębny rachunek bankowy jest zobligowany do aktualizacji danych w CEIDG, czego dokonać może drogą internetową. Bowiem jedną z podstawowych funkcji ewidencji jest umożliwienie nanoszenia poprawek

Konto firmowe nie musi zostać założone w banku, w którym zawarłeś umowę dotyczącą konta osobistego. Warto przeanalizować różne oferty i wybrać optymalną dla siebie, uwzględniając przy tym charakterystykę i potrzeby działalności.

Rachunek firmowy w IDEA BANK

IDEA BANK wychodzi naprzeciw oczekiwaniom osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Konto FIRMA TO JA jest zarezerwowane wyłącznie dla tej grupy przedsiębiorców – powstało z myślą o potrzebach małych firm. Założenie i prowadzenie rachunku jest całkowicie bezpłatne, podobnie jak wydanie karty płatniczej. Opłata za jej posiadanie wynosi 4,99 zł, jednak można jej uniknąć realizując miesięcznie transakcje kartą o wartości większej niż 400 zł. Karta posiada funkcję płatności zbliżeniowych i internetowych. Dodatkowymi benefitami dla klienta jest możliwość korzystania z dopuszczalnego debetu oraz dwa darmowe przelewy natychmiastowe oraz międzynarodowe (europejskie).

ING Konto Direct dla Firmy

Największą zaletą rachunku jest nieograniczony dostęp do konta przez aplikację mobilną. Co istotne; rachunku może korzystać więcej osób niż jedna. Utworzenie konta jest bezpłatne, jednak by uniknąć opłat związanych z jego użytkowaniem, należy spełnić jeden z wymaganych warunków. Jednym z nich jest uzyskanie wpływów o minimalnej wartości 2000 zł. Innym wariantem jest dokonanie przelewu do Urzędu Skarbowego lub Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Analogicznie, by uniknąć miesięcznej opłaty za kartę w wysokości 7 zł, wystarczy dokonać transakcji przekraczających kwotę 300 zł.

Mbank i mBiznes Konto Komfort

Rachunek przeznaczony jest dla firm jednoosobowych; spółek cywilnych, jawnych, partnerskich, z ograniczoną odpowiedzialnością; fundacji, stowarzyszeń i spółdzielni. Otwarcie konta jest całkowicie bezpłatne, jednak prowadzenie wiąże się z comiesięczną opłatą w wysokości 25 zł. Można jej uniknąć przez okres jednego roku, pod warunkiem zawarcia umowy z bankiem do 30 kwietnia 2016 roku. Wydanie i korzystanie z karty płatniczej nie wiąże się z dodatkowymi kosztami. W przeciwieństwie do darmowych przelewów, dla których został ustanowiony limit w liczbie 20. Po przekroczeniu tego pułapu, każdy kolejny przekaz pieniężny wiązał się będzie z dodatkową opłatą w wysokości 1.50 zł. Wyjątek stanowią wpłaty dokonane na rachunek Urzędu Skarbowego oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Oferta dla firmy Alior Bank

iKonto Biznes przeznaczone jest wyłącznie dla jednoosobowej działalności gospodarczej. Założenie rachunku jest darmowe, a jego prowadzenie wiąże się z miesięczną opłatą w wysokości 15 zł, której to można uniknąć zachowując środki na koncie w kwocie minimum 1000 zł. Założenie karty płatniczej jest bezpłatne, a czterokrotne jej użycie zwalnia z comiesięcznej opłaty za jej posiadanie.

Bank Pocztowy

Kolejnym z banków, który przygotował ofertę z myślą o przedsiębiorcach jest Bank Pocztowy. Pocztowe Konto Firmowe nastawione jest na szersze grono użytkowników, w tym: jednoosobowe firmy, spółki cywilne, wolne zawody oraz rolników prowadzących wytwórczą działalność. Założenie rachunku jest bezpłatne, niemniej jednak, by korzystanie z niego było darmowe, należy spełnić dwa warunki. Pierwszym z nich jest zachowanie salda w wysokości co najmniej 2000 zł, drugim – posiadanie aktywnej karty debetowej. Z kolei korzystanie z karty wiąże się z obowiązkową opłatą w wysokości 5 zł za miesiąc. Przelewy międzybankowe, do Urzędu Skarbowego oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych są bezpłatne. Niestety oferta konta nie przewiduje przelewów natychmiastowych. Warto wiedzieć, ze założenie konta możliwe jest także poza placówką – tj. przez Internet.

Bank SMART

Posiadaczem SMART Biznes Konta może być osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą. Założenie i prowadzenie rachunku jest darmowe. Największą zaletą oferty jest brak opłat za kartę płatniczą, która realizuje także płatności zbliżeniowe i internetowe. Użytkownik nie zapłaci za przelewy międzybankowe oraz wpłaty do Urzędu Skarbowego i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Z kolei na funkcję zlecenia stałego nałożona jest opłata w wysokości 5 zł, podobnie jak przy poleceniach zapłaty, a to duży minus oferty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *